Mr. sc. Jelka Gošnik, v.pred. – životopis

.

Mr. sc. Jelka Gošnik, v.pred

Životopis

JDSC02813elka Gošnik, rođena je 30. prosinca 1953. u Novom Mestu, Republika Slovenija. Po završetku I. Gimnazije Bežigrad 1972. godine u Ljubljani, upisuje Visoku šolu za telesno kulturo u Ljubljani, gdje je 1978. godine stekla stručno zvanje profesorice telesne vzgoje te diplomirane trenerice alpskega smučanja. Iste godine se zapošljava kao profesorica tjelesnog odgoja u Srednjoj šoli za gostinstvo in turizem u Ljubljani i 1981. polaže stručni ispit. Od 1984. godine zaposlena je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na Katedri za tjelesnu i zdravstvenu kulturu u zvanju predavačice, stečeno već 1980. u Ljubljani. 1985. godine stekla je znanstveni stupanj magistre kinezioloških znanosti na Fakultetu za telesno kulturo u Ljubljani. Bila je vanjska suradnica na Visoki šoli za telesno kulturo u Ljubljani i Fakultetu za fizičku kulturu u Zagrebu te područna i državna demonstratorica alpskog skijanja u obje države. Kao savjetnica surađuje sa turističkim agencijama u promoviranju i organiziranju zimovanja i tečajeva snježnih sportova. Dvadeset godina vodi grupu polaznica rekreativnog vježbanja uz glazbu. Od 1. ožujka 2013. ponovno je v.d. predstojnica Katedre za kineziologiju. 16. travnja 2014. godine izabrana je peti put u zvanje višeg predavača, u području društvenih znanosti, polje odgojne znanosti – kineziologija na Filozofskom fakultetu. Aktivno se služi slovenskim, hrvatskim i engleskim jezikom, u govoru i pismu, te pasivno talijanskim i njemačkim jezikom.

Zadnjih trideset godina radi na iniciranju, unaprjeđenju, organizaciji i primjeni strategije razvoja nastavnih i izvannastavnih aktivnosti u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture. U nastavu tjelesne i zdravstvene kulture uvela je nove kineziološke aktivnosti (jedrenje, squash, klizanje, nordijsko hodanje, salsa, dance mix, yong chun, taiji, rad sa studentima s invaliditetom i dr.). Pokrenula je i osmislila nove izborne kolegije u preddiplomskom i diplomskom studiju „Čovjek i sport“ te „Sport u kulturi Dalekog Istoka“. Sudjelovala je u reformi studijskih programa nastave tjelesne i zdravstvene kulture prema bolonjskim načelima te potaknula međunarodnu suradnju studenata i nastavnika ljubljanskog i zagrebačkog Filozofskog fakulteta (do sada 10 susreta). Provela je provjeru plivačke sigurnosti studenata (N=713), pokrenula horizontalnu mobilnost studenata/ica te kontinuirano dijagnosticira inicijalni status i anamnezu studenata/ica (N=800-1000) radi unaprjeđenja kvalitete rada u nastavi. Organizirala je stručna usavršavanja u alpskom skijanju, squashu, nordijskom hodanju i dr.. Dugogodišnja je voditeljica brojnih natjecanja studenata Filozofskog fakulteta na razini prvenstava Sveučilišta Grada Zagreba (ZŠSS), Hrvatskog sveučilišnog športskog saveza (HSŠS) i Europskog sveučilišnog sportskog saveza (EUSA) u plivanju, šahu, odbojci, squashu, ženskom futsalu, stolnom tenisu, bowlingu i dr.. 2004. godine nastupala je s muškom ekipom Filozofskog fakulteta na Europskom sveučilišnom prvenstvu u odbojci u Bragi (Portugal), na kojem su osvojili 1. mjesto te postali europski sveučilišni prvaci u odbojci.

Tijekom profesionalnog i stručnog rada sudjelovala je i usavršavala se na mnogim međunarodnim i domaćim stručnim i znanstvenim simpozijima, konferencijama, kongresima i ljetnim školama, sa 88 objavljenih znanstvenih i stručnih radova. Od tih je 47 objavljeno u posljednjih pet godina. Koautorica je jednog sveučilišnog udžbenika. Bila je suradnica u šest znanstveno-istraživačkih projekata. Uz ostale nagrade i priznanja dobitnica je državne nagrade Hrvatskog kineziološkog saveza (HKS) za dugogodišnji uspješan rad (2003.), priznanje dekana Filozofskog fakulteta za poseban doprinos u radu (2004.) te priznanje ZSŠU za sudjelovanje i ostvareno 1. mjesto na Europskom sveučilišnom natjecanju u odbojci u Portugalu (2004.). Na 22. ljetnoj školi kineziologa Hrvatske dobila je priznanje za najbolji znanstveni rad u području kineziologije (2013.).

Bibliografija